Yeni Düşünce

Cumhurbaşkanlığı’ndan ABD’ye çok sert yanıt: Akıl dışı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un bugün İsrail’de terör örgütü YPG/PKK ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan ABD’ye çok sert yanıt: Akıl dışı
08 Ocak 2019 - 4:36 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye’nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir.” ifadelerini kullandı.

Kalın, şöyle devam etti:

“Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır.”

Kalın, Türkiye’nin PKK ve Suriye uzantılarına yönelik mücadelesinin bir amacının da Kürtleri bu terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtarmak olduğunu söyledi.

BOLTON’IN AÇIKLAMALARI

Yarın Ankara’ya gelmesi beklenen ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, bugün İsrail’de terör örgütü YPG/PKK’yı koruyan açıklamalar yaptı.

Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı ön koşullara bağlı olduğunu ve çekilmeye ilişkin herhangi bir takvimin olmadığını savundu.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin Türkiye’nin “Kürt savaşçıların” güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ’ın yenilmesi koşuluna  bağlı olduğunu söyledi.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, uygulayacakları çekilme  takviminin ise siyasi kararlarına göre şekilleneceğini ifade etti.

Bolton’un bu açıklamalarının, Trump’ın daha önce Suriye’den askerleri  çekeceği yönündeki beyanıyla çelişmesi ise dikkati çekti.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER