Yeni Düşünce

Vize projesinde ilk adım atıldı!

Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde bu yıl uygulamaya başlanan Vize projesinde ilk görev adımı başarıyla tamamlanarak, rozet töreni yapıldı

Vize projesinde ilk adım atıldı!
19 Ocak 2019 - 9:00 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kadın Danışma Konseyi Başkanı Dr. Esra Albayrak, üniversite temsilcileri ve basın mensuplarının katıldığı törende Albayrak, projenin ilk aşamasını başarıyla tamamlayan öğrencilere rozetlerini takarak, fotoğraf çekildi.

Prof. Dr. Asan: Güçlü Bir Hikâyemiz, Yenilikçi Bir Bakış Açımız Var

Törenin açılış konuşmasını yapan okul müdürü Prof. Dr. Aşkın Asan, öğrencilere sınıfta öğrendikleri şeyleri o duvarların ötesindeki daha geniş bir dünyayla ilişkilendirmek için deneyimsel öğrenme fırsatlarını sağladıklarını belirtti. Onlara yarın ihtiyaç duyacakları değerleri öğretebilmenin en iyi yolunun bugün bu değerleri modellemek olduğunun altını çizen Asan yaptığı konuşmada: “Vize: Kızlar için Vizyoner Hedefler projesinin ortaya çıkış hikâyesi, 21.yy’ın gerektirdiği güçlü öğrenen profilini nasıl yetiştirebiliriz? Sorusunu sormakla başladı. Bu soru etrafında araştırmalar ve derin analizler yaptık. Ekibimizle uzun süre düşüncelerimizi ve fikirlerimizi tartıştık. Tüm bu süreçler bize özellikle şu 3 alanda yoğunlaşmamız gerektiğini gösterdi. Liderlik, girişimcilik, topluma hizmet uygulamaları. Vizyoner Hedefler adını verdiğimiz bu alanların her birinin altında sistemli bir ilerleme ve derinleşme sağlayacak görevler ve aksiyonlar tanımladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın eğitimde ‘Oku, Düşün, Uygula, Neticelendir’ yaklaşımını da projenin ana yaklaşımı olarak belirledik. Her bir görevin karşılığı olan puan ve rozetler tanımladık. Öğrencilerin hedeflerde ilerlemesini sağlayacak öğrenme kaynakları oluşturarak bir ilerleme takvimi belirledik. Teknolojiyi de işin içine entegre ederek dijital portfolyo sistemi kurduk. Öğrencilerimize mentörlük yapacak gönüllü öğretmenler belirledik. Şu aşamada tüm hedeflerde birinci görev adımını başarıyla tamamladık. Deneyimlerimiz gösteriyor ki, proje harika gidiyor. Öğrencilerimiz ve öğretmenleri projeyi inanılmaz sahiplendiler.

Dr. Esra Albayrak: Yeniden Öğrenci Olmayı ve Böyle Bir Okulda Okumayı Çok İsterdim

Vize projesine hayran kaldığını ve projeyi dinlerken öğrencilerin ne kadar şanslı olduğunu düşündüğünü belirten Albayrak, Vize projesinin her adımında yer almak istediğini de sözlerine ekledi. Öğrencilere meraklı, sorgulayan, araştıran bireyler olmaları tavsiyesinde bulunan Albayrak konuşmasına şöyle devam etti: “En iyi okulda, en iyi öğretmenle de muhatap olsanız, siz kendinize yatırım yapmadıkça başarı gelmeyecektir. İyi hayaller dünyayı değiştirebilir. Bu proje hayalleri destekleyen, hayalleri yetkinlik ve becerilerle buluşturan çok güzel bir kurguya sahip bir proje. Yaklaşımı dünyanın gerçekleriyle oldukça uyumlu. Vize: Kızlar İçin Vizyoner Hedefler projesini dinleyince, kendi lise dönemindeki hayallerinin sınırlarıyla bugünkü lisedeki genç kızların hayallerinin sınırları arasındaki farkı gördüm, heyecanlandım ve duygulandım. Yeniden öğrenci olmayı istedim” diye konuştu.

Prof. Dr. Asan: Geleceğimize Hümanist Zarafeti Getirecek Öğrenciler Yetiştiriyoruz

Entelektüel, sosyal ve duygusal olarak tüm öğrencilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya kararlı olduklarını vurgulayan Asan, 21.yy’ın birçok fırsatları beraberinde getirdiği gibi bu çağda insani özelliklerin çok daha fazla ön plana çıkacağının altını çizdi. “İş dünyası ekip çalışması, girişimcilik, sabır, iletişim, liderlik, dayanıklılık ve benzeri sosyal beceriler istiyor. Çalışma hayatında önceki deneyimler çok değerli fakat yıllarca yüksek bir akademik ortalama için çalışan gençler yeterli deneyim biriktiremiyor. Eğitimde endüstri modelini terk etmeliyiz.” Prof. Dr. Asan, Vize projesinin öğrencilere bir yandan gelecek yetkinliklerini kazandırdığını, diğer yandan da geleceğe hümanist zarafeti getirecek bakış açısını güçlendirdiğini ifade etti. “Öğrencilerimizin her birinin kendilerine ve dünyaya değerli katkılarda bulunan iyi insanlar olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Dr. Esra Albayrak: Müfredat Sıkışmış Bir Eğitim Yetersiz Ama Siz Buna Çözüm Getirdiniz

Değişim ve dönüşümün bu kadar hızlı gerçekleştiği günümüzde Türkiye´nin genç nüfusu olan bir ülke olduğunu, genç neslin de hızlı değişim ve dönüşüm demek olduğunu belirten Albayrak, müfredata sıkışmış bir eğitimin yetersiz kalacağının altını çizerek, her okulun bir çıkış yolu aradığını, bu noktada da Vize Projesi´nin de Milli Eğitim Bakanlığına bir öneri olarak sunulabileceğini kaydetti. Dr. Albayrak sözlerini, “Değerlerine bağlı, bilimsel düşünebilen, kendini iyi ifade eden, sorunlar karşısında anlamlı sorular soracak ve bu sorunların gerek kendi yaşamlarını gerekse başkalarının yaşamlarını etkileyen yönleri üzerine kafa yoracak bireylere ihtiyacımız var” diyerek tamamladı.

Törende, proje görevini başarıyla tamamlayan 95 öğrenciye rozetleri Dr. Esra Albayrak tarafından takıldı. Velilerin de ilgiyle takip ettiği tören video gösterimiyle tamamlandı.

Proje Hakkında:

VİZE Projesi, lise çağındaki kız öğrencilerine yönelik (9-10-11.Sınıf) geliştirilen, öğrencilerin kendi inisiyatifleri ile öğrenme sorumluluğu alarak, nitelikli deneyimler yoluyla kendileri ve toplum için yüksek katma değer üretmelerini teşvik eden ve onlara fırsatlar sunan bir gelişim programıdır.

Öğrenmeyi, bilinçli bir hayat boyu yolculuğa ve maceraya dönüştüren bir konsept olan Vize Projesi, sınıf duvarlarının çok ötesine geçen ve lise çağındaki kız öğrencileri okulun ötesindeki farklı ve dinamik bir dünyaya güçlü bir şekilde hazırlamayı amaçlıyor.

Yetkinlik temelli öğrenme yaklaşımını baz alan proje; Deneyime dayalı anlamlı öğrenme görevleri ve aksiyonlar, oyun mekanikleri, dijital portfolyo ve mentörlük desteğinin yer aldığı sistemli bir işleyiş sunmaktadır.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER