Yeni Düşünce

10 ilden 75 yarışmacı katıldı! Kızak Yarışları sona erdi

Kastamonu’da düzenlenen 4. Ilgaz Dağı Geleneksel  Kızak Yarışları sona erdi.

10 ilden 75 yarışmacı katıldı! Kızak Yarışları sona erdi
02 Şubat 2019 - 17:20 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Kastamonu Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu  tarafından Ilgaz Dağı’nda gerçekleştirilen yarışlara 10 ilden yaklaşık 75 sporcu  katıldı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, ödül töreninde yaptığı konuşmada,  Ilgaz’ın Anadolu’nun önemli bir değeri olduğunu söyledi.

Kızak yarışlarını Ilgaz’da gerçekleştirmekten büyük mutluluk  duyduklarını dile getiren Karadeniz, “Ilgaz, gerçekten Kastamonu’nun gurur  kaynağı, turizm kaynaklarından biri, Anadolu’muzun ortak bir değeridir. Ilgaz her  geçen gün Türkiye’de daha fazla tanınmakta. Her geçen yıl bir öncekine göre daha  fazla misafir ağırlamakta. Bu da burayla ilgili yeni planları ortaya koymamız  mesajını veriyor.” dedi.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de geleneksel yarışlara  olan ilginin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, “Bu etkinlik çok fazla ilgi  görüyor. Çok sayıda insan bu etkinliğe katılmak için gelmiş.” diye konuştu.

Belediye başkanı Tahsin Babaş ise Ilgaz’ın şiirlere, türkülere konu  olduğunu kaydederek, “Yıllardır hem geleneğimizi hem kültürümüzü hem de sporumuzu  sürdüren Kastamonulular olarak bugün de geleneksel kızak yarışlarımızı yaptık.  İlgi çok güzel. Şehir dışından gelen sporcu ve hocalarımıza çok teşekkür  ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı da  yarışların çok güzel geçtiğini kaydetti.

Federasyon olarak 600 yıllık geçmişi olan kızak yarışlarını yapmaktan  büyük mutluluk duyduğunu aktaran Kazancı, ” İnşallah bu yarışlar yüzyıllarca  devam eder. Gençlerimiz de inşallah bize ait bu kültürü sürdürür.” diye konuştu.

Yarışları erkeklerde, büyükler kategorisinde Zafer Çetin, gençlerde  Alperen Başkal, yıldızlarda Batuhan Şen ilk sırada tamamladı.

Kadınlarda ise büyükler kategorisinde Rabia Özpınar, gençlerde Duru  Kılıççıoğlu, yıldızlarda Ceyda Ilgın Altuntaş birinciliği elde etti.

Erzurum kızağında da büyüklerde Oğuzhan Şimşek, gençlerde Murat  Aksakallı, yıldızlarda Yunus Yıldırım birinci oldu.

Bu arada Hakan Kazancı ile Belediye Başkanı Babaş da kızakla bir süre  kaydı.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER