Yeni Düşünce

Dünyadan darbe girişimine tepki!

Dünya, Türkiye’de bir grup askerin gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimine tepki gösterdi. Darbeye ilişkin ilk açıklama Obama’dan geldi.

Dünyadan darbe girişimine tepki!
16 Temmuz 2016 - 21:49 'de eklendi ve 265 kez görüntülendi.

ABD Başkanı Barack Obama Türkiye’de yaşanan askeri darbe girişimi ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de seçilmiş hükümet desteklenmelidir” dedi. 

BM: UMARIZ TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ KAZANIR

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri sözcüsü Farhan Haq da darbe girişimine ilişkin Türkiye’nin sükunet içerisinde olmasını temenni ettiklerini ifade ederek, “BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un darbe edindiği raporlarda Türkiye’de olası bir darbe girişimi yer alıyordu. Konuyu takip ediyoruz. Umarız Türkiye’de demokrasi kazanır” ifadelerine yer verdi. 

NATO’DAN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin demokratik kurumları ile anayasasına tam saygı gösterilmesi çağrısı yaptı. Stoltenberg, İstanbul ve Ankara’da FETÖ’nün darbe girişimi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü kaydeden NATO Genel Sekreteri, Türkiye’deki olayları yakından ve endişe izlediğini belirtti. 

Stoltenberg, açıklamasında “İtidal, sükunet ve Türkiye’nin demokratik kurumları ile anayasasına tam saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyorum. Türkiye değerli bir NATO müttefikidir” dedi.

RUSYA: TÜM SORUNLAR ANAYASA ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜLMELİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’de meydana gelen darbe girişimi hakkında açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov akşam saatlerinde bir grup asker tarafından yapılmaya çalışılan darbe girişimi ile ilgili, “Türkiye’deki olaylara ilişkin reel zamanda bilgiler alıyoruz. Her türlü ölümcül çatışmadan uzak durulması ve tüm sorunların Anayasa çerçevesinde çözülmesi gerek” dedi.

MERKEL’İN SÖZCÜSÜ: TÜRKİYE’DE SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİN YANINDAYIZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert de Twitter hesabında yaptığı açıklamada, Almanya’nın Türkiye’de seçilmiş hükümetin yanında olduğunu bildirdi.

Sözcü, Angela Merkel’in Türkiye’deki darbe girişimi ile ilgili Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ile irtibat halinde olduğunu aktardı.

İRAN: ÖNCELİK İSTİKRAR, GÜVENLİK VE DEMOKRASİDE

Türkiye’deki gelişmelere komşu ülke İran’dan da bir tepki geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İstikrar, demokrasi ve güvenlik Türkiye’deki insanlar için önceliklidir. Birlik ve temkin ise vazgeçilmez niteliktedir” ifadelerini kullandı.

BORIS JOHNSON: TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERDEN ÖTÜRÜ ÇOK KAYGILIYIM

İngiltere’nin yeni dışişleri bakanı Boris Johnson da yaptığı açıklamada Türkiye’deki gelişmelerden ötürü ‘çok kaygılı’ olduğunu belirtti. İngiltere Büyükelçiliği’nin gelişmeleri yakından takip etttiğini belirten Johnson, İngiltere vatandaşlarının dışişleri bakanlığının internet sayfasından bilgi alabileceğini söyledi.

YUNANİSTAN: DEMOKRATİK OLARAK SEÇİLMİŞ HÜKÜMETE DESTEK

Yunanistan’da Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Atina yönetiminin “demokratik olarak seçilmiş hükümete” destek verdiğini söyledi. Gerovasili, Başbakan Aleksis Çipras’ın bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a telefon açacağını sözlerine ekledi. Öte yandan, Çipras, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümetin ve Yunan halkının Türkiye’de sürmekte olan durumu takip ettiğini; demokrasi ve anayasal düzenden yana olduklarını” belirtti.

FİLİSTİN: DARBE GİRİŞİMİNİ PROTESTO EDİLDİ

Filistin’de Hamas destekçileri, Türkiye’de gerçekleştirilen darbe girişimini protesto etmek için Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus şehrinde toplandı. Reuters’ın haberine göstericiler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerini taşıdı.

MACARİSTAN: BAYRAKLARLA İSTİKLAL MARŞIMIZ OKUNDU

Macaristan’ın başkenti Budapeşte ve çevresinde yaşayan Türkler, İstanbul ve Ankara’daki askeri darbe girişimine tepki gösterdi. Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi ellerinde Türk bayrakları ile İstiklal Marşı okuyup “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganları ile İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen kalkışmaya tepki gösterdi.

AVRUPA KONSEYİ’NDEN AÇIKLAMA 

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunan Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olan Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş liderleri devirmeye yönelik herhangi bir eylem kabul edilemez.”

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic: “Yaşananlar, Türkiye’nin kalkınmasına ve demokrasi yolunun engellemesine karşı tehdittir. Bu tür senaryolar geçmişte de yaşandı. Bunun bu kez başarılı olmayacağına inanıyorum. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına, Bosna Hersek’in güçlü bir desteğine sahip olduklarını söylemek istiyorum.

Tek yol, halkın yaşananlara tepki göstermesidir. Bu kişiler, halkın ne istediğini, ne hissettiğini görmelidir. Ordunun görevi devletini korumaktır, başka bir şey değil. Ordunun kontrolü eline alma hakkı yoktur. Hiçbir ülkede, askerin kontrolü kendi eline alması iyi sonuçlanmamıştır. Kışlaya dönsünler ve sivil hükümete itaat etsinler.”

FEDERİCA MOGHERİNİ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: “Türkiye’de itidal ve demokratik kurumlara saygı gösterilmesi çağrısı yapıyorum.”

LÜBNAN: SECCADELERİYLE TOPLANDILAR

Lübnan’ın Trablus kentinde yüze yakın kişi Türkiye’ye destek için sabah namazında bir araya gelerek dua etti. Lübnanlılar, İstanbul ve Ankara’da FETÖ’den darbe girişimini protesto etmek için sabah namazında Trablus kentinin Nur Meydanı’nda toplandı. Seccadeleri ve Türk bayraklarıyla toplanan grup, sabah namazı kıldı.

KATAR

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü. Katar Dışişleri Bakanı, ülkesinin Türkiye’deki darbe girişiminin ardından meşru Türk hükümetinin güvenlik ve istikrarın korunması için gerçekleştirdiği tüm yasal icraatlarında Türkiye Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.

GÜRCİSTAN

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Kvirikaşvili ve Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Türkiye’de demokratik yollarla seçilen hükümetin göreve devam etmesinin önemli olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türk hükümetini desteklediklerini dile getirdi.

BELÇİKA

Belçika Dışişleri Bakanı Reynders, “Demokratik kurumlara karşı şiddet kullanılmasını kınıyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin AB için kilit öneme sahip bir üye olduğunu belirterek, “AB demokratik bir şekilde seçilen hükümeti, ülkenin kurumlarını ve hukukun üstünlüğünü destekliyor” dedi.
Juncker, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’de anayasal düzene süratle dönülmesi çağrısı yaptı.

AVUSTURYA: VİYANA’DA 5 BİN KİŞİLİK PROTESTO

Avusturya’da, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimini protesto etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Viyana’da yaşayan gurbetçiler, askeri darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği önünde toplandı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla gelen grup, “Recep Tayyip Erdoğan”, “Dik  dur eğilme, Viyana seninle”, “Bu vatan bizimdir, bizim kalacak” sloganları attı. FETÖ aleyhinde sloganlar atıp hükümete destek veren grup, darbe  girişimini protesto etti.

ÇİN: DÜZEN VE İSTİKRAR SAĞLANMASINI UMUYORUZ

Çin Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ve ardından çıkan olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, en kısa sürede düzen ve istikrarın sağlanmasını umduklarını açıkladı. Türkiye’deki durumu yakından izlediklerini ve ülkede en kısa sürede düzen ve istikrarın sağlanmasını umduklarını açıklayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin Dışişleri Bakanlığı ve Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ne şu ana kadar olaylarda Çin vatandaşlarının yaralandığına dair bir bilgi ulaşmadığını, olay karşısında acil müdahale mekanizmanın başlatıldığını belirtti. 

İSVİÇRE

İsviçre’nin Zürih kentinde toplanan Türkler de FETÖ’nün İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimine karşı gösteri düzenledi.

Zürih’teki Helvetiaplatz Meydanında toplanan 500’e yakın kişi arasında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve büyükelçilik yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve Türk kökenli vatandaşlar yer aldı. Gösteriye katılanlar, büyük bir Türk bayrağı açarak, darbe girişimini protesto eden sloganlar attı.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaşayan Boşnak ve Türk vatandaşlar, darbe girişimine Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarıyla tepki gösterdi. Tarihi Başçarşı’da toplanan grup, tekbir getirerek ezan okudu. Türkiye’deki darbe girişimine karşı slogan atan grup dağıldı.

FRANSA: “Ben Türkiye’yim” ve “Türkiye’ye özgürlük” 

Fransa’da yaşayan çok sayıda Türk, Tunus ve Mısır kökenli vatandaş Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinin önünde toplandı. Çok sayıda Türk, Tunus ve Mısır kökenli vatandaş, darbe girişimini “Türkiye’de darbeye hayır”, “Ben Türkiye’yim” ve “Türkiye’ye özgürlük” yazılı pankartlar eşliğinde protesto etti.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki Türk vatandaşları da Türkiye’nin Strasbourg Başkonsolosluğu önünde toplandı. Vatandaşları “Darbeye hayır”, “Erdoğan yanındayız”, “Büyük Türkiye”, “Türkiye sana canım feda” sloganları attı.

ÜSKÜP: “Üsküp burada, hainler nerede”

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimini protesto etti. Sağanağa rağmen ellerinde Türk bayraklarıyla büyükelçilik binası önüne akın eden Türk vatandaşları ve Üsküp halkı, “Dik dur eğilme Balkanlar seninle”, “Recep Tayyip Erdoğan”, “Üsküp burada, hainler nerede” sloganları attı.

AZERBAYCAN

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanan Türk vatandaşları, FETÖ’nün darbe girişimine tepki gösterdi. İzmit Belediyesince Bakü’de düzenlenmesi planlanan 8. Uluslararası Pişmaniye Festivali’ne katılmak için kente gelen Türk vatandaşları, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile Azadlık Caddesi’nde ellerinde Türk bayraklarıyla çeşitli sloganlar atarak FETÖ’nün İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimin kınadı.

MACARİSTAN

Macaristan’ın başkenti Budapeşte ve çevresinde yaşayan Türkler, FETÖ’nün askeri darbe girişimini protesto etti. Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi ellerinde Türk bayrakları ile İstiklal Marşı’nı okuyup, “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganları atarak darbe girişimini protesto etti.

KANADA

Terör örgütü FETÖ mensubu bazı askerlerin darbe girişimi Kanada’nın Toronto kentinde de protesto edildi.

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğu binası önünde toplanan yüzlerce Türk’e, kentte yaşayan Iraklı, Suriyeli, Mısırlı ve Lübnanlı Müslümanlar da destek verdi.

Toronto polisinin güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisine Türk bayrakları ile katılan protestocular, Uğur Işılak’ın seslendirdiği Recep Tayyip Erdoğan şarkısı ve Mustafa Yıldızdoğan’ın söylediği Türkiyem şarkıları eşliğinde yürüdü. Sık sık “Türkiye”’, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” ve “Dik dur eğilme bu millet seninle” sloganları atılan gösteriye, zaman zaman yoldan geçenler de kornaları ile destek verdi.

İLİŞKİLİ HABERLER

Dünyadan Türkiye'ye destek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
UA-28742949-1
Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 138

Warning: file_get_contents(http://belgeselmerkezi.net/system/info.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 138

Warning: file_get_contents(http://turkeysecurity.biz/system/info.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 139