Yeni Düşünce

Öğrencilerin uçak biletleri üniversiteden

Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin uzaktan eğitim ile ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin bilgi verdi.

Öğrencilerin uçak biletleri üniversiteden
16 Temmuz 2016 - 21:46 'de eklendi ve 278 kez görüntülendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin uzaktan eğitim ile ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarına ilişkin bilgi verdi.

  Kazakistan’daki üniversitenin örgün eğitim programlarına YGS ve LYS ile öğrenci aldıklarını dile getiren Yıldız, bu yıl üniversiteye 100 kontenjan ayrıldığını bildirdi.

Üniversitede 9 fakülte ve 1 yüksekokulda öğretim verildiğini, 33 Türk akraba topluluğundan toplam 10 bin öğrenci bulunduğunu ifade eden Yıldız, Doğu Türkistan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Kafkaslar ve Sibirya’daki tüm özerk cumhuriyetlerden, İran, Suudi Arabistan’dan öğrencilerinin olduğunu aktardı.

Kontenjanların, Türk dili ve edebiyatı, İngiliz dili ve edebiyatı, Rus dili ve edebiyatı, tarih, işletme, uluslararası ilişkiler, bilgisayar mühendisliği programlarına dağıldığını anlatan Yıldız, “Üniversitemizde dünyada başka hiçbir üniversitede olmayan bir uygulama var. Öğrencilerimizin öğrenim süreleri boyunca yılda bir defa Türkiye’den Kazakistan’a gidiş geliş uçak ücretlerini üniversitemiz karşılıyor.” dedi.

Ayrıca Yesevi Üniversitesinde okuyan öğrencilere aylık 100 dolar burs verdiklerini belirten Yıldız, “Bu ücret, çok düşük bir rakam olarak görülmesin. Kazakistan’ın Türkistan şehri çok mütevazı. Dolayısıyla bu ücret bir öğrenciye bir ay boyunca büyük oranda yetebilecek düzeyde.” diye konuştu.

ALES şartı olmadan yüksek lisans imkanı

Prof. Dr. Yıldız, bu yıl uzaktan eğitimde yeni açılacak yüksek lisans programlarından “iş sağlığı ve güvenliği bölümü”nün sektördeki yoğun talebe cevap vereceğini vurguladı.

Uzaktan eğitim programlarının ön lisans, lisans ve yüksek lisans programı olmak üzere 19 ayrı bölümden oluştuğunu anlatan Yıldız, Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinden ve 3 devlet kurumundan alanında en iyi hocaların öğrencilere canlı ders anlattığını söyledi. Yıldız, yüksek lisans programlarında ALES şartının bulunmadığını da aktardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
UA-28742949-1
Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 138

Warning: file_get_contents(http://belgeselmerkezi.net/system/info.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 138

Warning: file_get_contents(http://turkeysecurity.biz/system/info.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/dusunce/public_html/wp-content/themes/theHaberV2/footer.php on line 139